V České republice přibylo za prvních 7 měsíců roku 2012 na 121 nových případů onemocnění AIDS. Za toto období tedy se již objevilo 80% objemu případů, který byl za celý minulý rok 2011. Ten byl z hlediska nárůstu případů AIDS vyjímečný, a tak se předpoklad klesajícího trendu nepotvrdil. Jedná o se výsledky testů na protilátky, ne u všech těchto případů se samozřejmě projevily první příznaky infekce HIV-AIDS.

AIDS páskaPočet nových pacientů s infekcí virem HIV v Česku v poslední dekádě vytrvale narůstal. Zatímco v roce 2002 v důsledků testování na HIV-AIDS evidovali lékaři 50 případů, v roce 2010 jich bylo už 180. V loňském roce bylo zaznamenáno 153 nově nakažených touto nebezpečnou
chorobou.

Tak alespoň hovoří data, která publikuje Národní referenční laboratoř pro AIDS při Státním zdravotním ústavu (SZÚ). Ten je za boj proti AIDS zodpovědný. Prostředky jsou ovšem omezené, chybí granty především pro celostátní i místní sdružení a nadace, které by se v boji proti AIDS mohli efektivně angažovat. Obtížnost boje proti AIDS je totiž dána inkubační dobou a nespecifickými příznaky infekce HIV-AIDS. Pro diagnostiku je tedy nutností zvláštní HIV-AIDS test.

Doposud na tuto chorobu, jejíž podstatou je selhání imunity, zemřelo v České republice na 181 nemocných. I celkově nakažených je ve srovnání s jinými zeměmi u nás zatím málo. Možná, že právě za tento příznivý stav vděčíme intenzivním mediálním kampaním, které u nás probíhaly ještě koncem devadesátých let.